Alžbětin životopis-část první

16. června 2008 v 9:06 |  císařovna Alžběta
Alžbětin život už je téměř notoricky známý. Krásná princezna, vychovaná v idelické atmosféře u Starnberského jezera, kterou si císař vybere za svou ženu místo její starší sestry Heleny, načež se chystá pohádková svatba, kde mladý pohledný císař řekne ANO své životní lásce…….A od té chvíle jde její život do kopru. V manželství je nešťastná, děti jí vychovává tchyně kterou bytostně nesnáší, dvorní etiketa jí ubíjí a tak začne utíkat co nejdál od Vídně a aby tomu nebyl konec, její jediný syn spáchá sebevraždu.
Ale to se trochu předbíháme, jen hezky popořádku……
Manželství rodičů
Svatební zvony se vévodovi Maxmiliánovi a princezně Ludovice rozezněly v roce 1828. Nebyla to šťastná svatba a už vůbec ne manželství.
Ludovika by se jistě mnohem raději provdala za krásného portugalského prince Miguela z Bragançy, ale ten jejímu otci, bavorskému králi Maxmiliámu I., nebyl dost dobrý. Koneckonců, nebylo pravděpodobné, že by se dostal na portugalský trůn a Ludovika byla stejně již od dětství zasnoubená s Maxem, tak jaképak copak. Jenže ouha, nepravděpodobné se stalo skutečností, a tak mladý nápadník urychleně vyslal posla se žádostí o ruku princezny. Bohužel, v tu chvíli už princezně svatební zvony odzvonily umíráček jejím nadějím na šťastnou budoucnost po boku lásky svého mládí.
A Max byl myšlenkami taky někde úplně jinde, konkrétně u jednéměšťky do které byl právě zamilovaný a kterou si chtěl vzít.
Navzdory okázalým svatebním oslavám, nálada se o moc nezlepšila a vévoda Max strávil svatební noc ve skříni, kam ho jeho novomanželka zavřela, aby se k ní nemohl přiblížit.
Ludovika byla velmi krásná žena a lze tedy předpokládat, že to nebyl její vzhled co vévodu Maxe posléze vyhánělo z domu, nýbrž její povaha. Na druhou stranu, ani Jeho královská Výsost (tento titul směli používat až od roku 1845) nebyl pro bavorskou princeznu žádnou výhrou. Permanentně nepřítomný manžel, neustále nevěrný, nemluvě o tom,že se musela vdát pod svou úroveň. Koneckonců Max byl pouhým vévodou v Bavorsku (proto in a ne klasické von) a patřil k vedlejší větvi Wittelsbachů, zatímco jeho sestřenice Ludovika byla dcerou bavorského krále.
Na druhou stranu, přece na tom byla Ludovika o chloupek lépe než její starší sestra Žofie, která si musela vzít ošklivého arcivévodu (ale přece jen to byl arcivévoda) s velkou hlavou a ne příliš bystrého rozumu. No co si budeme nalhávat, byl to takový prosťáček zajímající se o divadlo a lov spíše než o svou krásnou manželku.
Ale zpátky do Bavorska. Vévoda Max byl člověk jehož obyčejní lidé milovali a šlechta nenáviděla. Mezi lidmi o něm kolovaly fantastické historky. Jednou z jeho vášní literaturu, kterou nejen konzumoval, ale i produkoval. Jako každý správný aristokrat psal samozřejmě pod pseudonymem "Phantastus". Jeho dílo tvořily hlavně drobné básně a tento talent po něm zdědila jeho dcera.
Druhou vévodovou vášní byla hudba, ovšem pokud by někdo čekal že bude fidlat na housličky či brnkat na piáno tak by se hodně seknul. Max miloval hudbu lidovou a s nadšením hrál na citeru…v hospodě. Inkognito se proplétal nepoznán mezi prostými lidmi a zapřádal s nimi rozhovor, na jehož základě pak uskutečňoval různé dobročinné skutky. Tím si naprosto získal srdce prostých lidí a znepřátelil si šlechtu. Chodit mezi prostý lid a klábosit s nimi, no to je naprosto nepředstavitelné..hanba.
Zato Ludovika byla pravý opak, vědoma si svého postavení, by ji nikdy nenapadlo chodit někam do hospody. Byla srdcem i duší rodiny, děti ji milovaly a respektovaly a naopak děti byly pro Ludoviku vším. Když se tři roky po svatbě narodil Ludvík, našla konečně poslání svého života a alespoň částečně se smířila s osudem a záletnou povahou svého muže.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Le seefride Le seefride | E-mail | 29. srpna 2008 v 21:58 | Reagovat

Portugalský princ byl totiž původně zasnouben také s někým jiným..a četla jsem jinou verzi, že Ludovika o svatební noci zavřela Maxe do kotelny...hmm, kdo ví, jak to bylo..

2 kiralyne kiralyne | 30. srpna 2008 v 21:02 | Reagovat

Akorát neměla by to ze svatební ložnice do kotelny trochu z ruky? Jak by ho tam nalákala? No každopádně byl Max kdekoli jinde (a zavřený) jenom ne ve svatební posteli. Teď koho politavat,že? :-D

3 Le seefride Le seefride | E-mail | 31. srpna 2008 v 20:26 | Reagovat

No bývalo to většinou blízko ložnic, bylo několik vytápěcích místností, nevytápěl se samozřejmě celý zámek z jedné..takže asi tak..no ano, bylo to jinak těžké..

4 Dolores Dolores | 22. ledna 2009 v 20:03 | Reagovat

Souhlasím se skříní. Místnosti se spíš vytápěly kamny, do kterých se přikládalo z chodby, ne?

5 Hans Hans | E-mail | Web | 6. března 2009 v 8:49 | Reagovat

Nooo - právě že se vytápěla s chodby.Kamna bývaly v ruhu tak aby se do nich přikládalo z rohu místností "skrytýmy dveřmy" - to aby služebnictvo nerušilo panstvo.

Design kamen býval ruzný včetně typu které se dalý obějít - tedy možná jej zahnala do te komory(přístupné nasledně z chodby) která služila služebnictvu k přikládání do kamen???

To jen taková myšlenka - co vy na to???Třeba se ji nechtělo dle rad matky""zatnout zuby a myslet na blaho říše":-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama