jeden den v životě císařovny

15. června 2008 v 18:06 |  císařovna Alžběta
JEDEN DEN V ŽIVOTĚ CÍSAŘOVNY
Kdo si to chce zkusit, nesmí chtít ráno vyspávat. Budík totiž zvonil už v šest. Ale potom rozhodně nebyla snídaně.
6:00 Následovala koupel - rozumí se, že chladná, kvůli prokrvení a péči o pleť. Pak masáž celého těla. To už uply­nuly dobré dvě hodiny.
8:00 Teď konečně nastal čas na skrovnou snídani: sklenička mléka, kousek ovoce, případně šálek čaje. Žádné žemle, máslo a marmeláda. A tvrdá práce na kráse pokraču­je: masky, vtírání olivového oleje a samozřejmě péče o vlasy.
8:30 Vlasy byly Sisina pýcha. A i bez mytí, které se provádělo jen jednou za tři týdny, ale zabralo celý den, trvala procedura česání každé ráno tři hodiny.
11:30 Ale co znamená "ráno"? Mezitím už uplynulo dopole­dne... Veličenstvo má pořád ještě na sobě župan. Teprve teď totiž přijde na řadu oblékání. Na to je nutno opět plánovat další tři hodiny - podle toho, co je v plánu na odpoledne. Rychleji to šlo, když Sisi oblékala jezdecký nebo lovecký kostým. Když měla mít róbu, trvalo to ještě déle. Jen na zašněrování slavného vosího pasu potřebovaly dvorní dámy ho­dinu, potom se Sisi dala do svých šatů zašít - to samozřejmě ně­jakou dobu trvalo. (Pro ty, které ji napodobí: je to skutečně spo­lehlivá metoda proti nežádoucím pokusům o sbližování ze strany mužského pohlaví!)
14:15 Ale císařský oběd trval jen několik minut: musel stačit šálek masového vývaru.
14:30 Potom se šlo do přírody a na řadě byla chůze. Sisi ne­provozovala to, čemu dnes říkáme jogging, ale její rychlý krok bychom mohli označit jako "walking". Přitom císa­řovna ostatně neposilovala jen sebe, ale do formy se ne­dobrovolně dostávaly i dvorní dámy, které vždycky mu­sely supět za ní.
17:00 Mezitím už bylo pět odpoledne - čas převléknout se na večeři. Když si komorné pospíšily, vybyla ještě hodinka ke hraní s dětmi...
19:00 ... než se v 19.00 šlo na rodinnou večeři. V případě, že se císařovna cítila dobře. Když ne, raději stolovala sama ve svých komnatách.
20:00 S jídlem, které Sisi beztak jen uždibovala, brzy skončila, potom většinou odešla se svou přítelkyní a dvorní dá­mou Idou Ferenczyovou, s níž si večer ještě chvíli poví­dala. Nejpozději v půl jedenácté se šlo spát. Ida Ferenczyová mezitím přítelkyni připravila do postele,
22:30 vykartáčovala jí dlouhé vlasy, připravila masku z jahod, která zůstala na obličeji celou noc, a namočila prostěradla, do kterých se Sisi přes noc balila, aby zabránila ochabnutí svalstva a celulitidě.
O sladkých snech však nemohla být řeč ani teď, protože Sisi rozhodně nespala v hedvábí a prachových peřinách, nýbrž na tvrdé železné posteli bez polštáře. A úniku nebylo ani o dovolené: postel vždycky cestovala s ní.
Tak tedy žádný med, co?[2]
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 L. F. L. F. | 14. srpna 2008 v 19:19 | Reagovat

Tak si říkám, jak jí ty vlasy mohly vydržet tak dlouho. Jistě muselo existovat častěji i nějaké menší mytí, třeba jen vlasů nad čelem.

Jaké měla oči by mě taky zajímalo, jedna moje kamarádka jednou psala o Sisi slohovku-popis a taky nevěděla, co tam napsat.

Nad těmi tvými obrázky nestačím žasnout! Jen se mi na tom obraze z r. 1867 zdá divné, že by byli Gisi a Rudolf tak malí, když jim bylo 11 a 9. A taky ta jedna Sisi na koni-v jedné knížce jsem ten obrázek viděla s popiskem, že je to Helena. Já ty nesrovnalosti nesnáším!!! A nejhorší je, že jim nemůžu přijít na kloub.

2 kiralyne kiralyne | 16. srpna 2008 v 18:37 | Reagovat

Tak s těmi vlasy to můžu jednoduše vysvětlit. Tenkrát neexistovaly šampóny, ale vlasy se umývaly obyčejným mýdlem (konkrétně Alžběta likérem-vajíčka a francovka) a vlasy se jim prostě tolik nemastily,naopak se vysušily, proto si obvykle vlasy 100x projely kartáčem, aby si maz od hlavy rovnoměrně rozčesaly na zbytek těch suchých vlasů a vyčesaly všechny ty zbytky "tužidla" (pivo s vajíčkama a podobně).

Taky se mi ten obrázek z roku 1867 zdál pofiderní, ale vzhledem k tomu, že to asi měl být obraz císařské rodiny u příležitosti korunovace a dost pochybuju, že stáli malíři modelem, si myslím, že si prostě malíř někde našel fotky dětí a namaloval je podle toho (jen tak mimochodem, Gisela má matčin slavný účes).

L.F.:a co si myslíš ty? Jaké měla Alžběta skutečně oči? A který obrázek na tom koni to byl?

3 L. F. L. F. | 16. srpna 2008 v 19:16 | Reagovat

To jo, máš pravdu, ale já to spíš myslela tak, jak jí mohly tak vydržet i přitom, když jezdila na koni nebo podnikala pěší tůry. No, pravda je, že měli taky zdravější ovzduší. A kdo ví, někdo má prostě vlasy, že se mu mastí míň. No, na druhou stranu, když se podívám na fotku, kde má její sestra Sofie rozpuštěné vlasy, tak mi přijde, že je trochu mastné má, stejně jako na jedné fotce Mary Vetserová.

Myslela jsem ten obrázek, kde je na bílém koni, má tmavou sukni a žlutý kabátek a naklání se dopředu.

4 kiralyne kiralyne | 16. srpna 2008 v 20:58 | Reagovat

S těmi vlasy máš pravdu, vypadají trochu mastně, hlavně u té Mary, ale ono se to potom v účesu ztratilo, stejně je na veřejnosti nenosily nikdy rozpuštěné, a hlavně stejně už tam měli tolik jiného sajrajtu, že jim nějaká mastnota nemohla vadit. A pak, dokážeš si představit jak takové mytí dlouhatánských vlasů asi vypadalo? Bez sprchy?

Na tom obrázku by mohla být Helena (stejně je ve všech těch obrázcích binec pokud na ní není jasně poznat o kterou sestru jde), ale Helena v doprovodu psa?

5 L. F. L. F. | 17. srpna 2008 v 19:22 | Reagovat

A jé, my asi myslíme každá jiný obrázek:). Na tom, co myslím já, žádný pes není. Ten kůň má modrou mašličku na ohlávce, no, je spíš nažloutlý než bílý a ona má na hlavě nějký bílý klobouk s peřím.

6 L. F. L. F. | 17. srpna 2008 v 19:34 | Reagovat

Zajímalo by mě, jak často si myly vlasy ty ostatní dámy, které nebyly takové jako Sisi, která požadovala v císařských sídlech pořádnou koupelnu.

7 kiralyne kiralyne | 17. srpna 2008 v 20:24 | Reagovat

Jo tenhle, tak to je klidně možné, že jsem si ho omylem šoupla do jiné složky, ale na druhou stranu, čím lepší byla Alžběta jezdkyně, tím míň prý Helena jezdila. Tak nevím no, když tak ho šoupnu k Nené.

Myslím si, že ty ostatní dámy na tom byly líp, protože doma neměly takového konzervativce, který by měl věci nejraději stejně jako za Marie Terezie a který nesnášel všechny novoty. A navíc, Sisi si vlasy stejně nemyla ve vaně, ale v umyvadle-obvykle prý v jídelně.

8 L. F. L. F. | 17. srpna 2008 v 21:11 | Reagovat

V každém případě byla o krok na před, co se týče koupání. Stejně jako se zabýváš otázkou jejích očí, nebylo by špatné zkoumat délku vlasů, to je další oříšek.

9 kiralyne kiralyne | 18. srpna 2008 v 17:50 | Reagovat

Proč se vůbec bavíme jenom přes komentáře? Nebylo by to lepší přes mail? Jestli ho nechceš psát veřejně, tak mi písni na můj a bude to. A pokecáme pořádně.

10 Annemarie Annemarie | 22. října 2008 v 21:53 | Reagovat

rozhodne o vlasy pecovaly lepenez mi v soucastnosti kdyz se zeklo zena znamenalo to dlouhe vlasy krajky a elegance dnes jsou zeny jako muzi a neda se o nich mluvit jako o zenach nevim ale byla to krasnA doba i kdyz nemeli pocitace a telefony .....mimochodem tu elizabetinu pomadu na umivani vlasu pouzivala i moje prababicka pro zajimavost ahoj zase se ozvu

11 Hans Hans | E-mail | Web | 3. března 2009 v 11:28 | Reagovat

co se týká obrazu dětí - stojí za povšimnutí obava šlechty že pokud bude dítě zachyceno v malem věku již mu tato podoba zustane.Proto existuje i v 19.století velké množství obrazu dětí na kterých mají o několik let mladší tělo než obličej který byval domalován dodatečně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama