A co bylo dál?

22. ledna 2009 v 16:00
Luigi Lucheni, muž, který se chtěl zapsat do dějin jako anarchista jež vykonal velký čin, anarchista bojující proti utlačovatelům dělnické třídy. A to se mu díky jeho oběti taky podařilo-vstoupil do dějin... jen úplně jinak než si představoval.
10.listopadu 1898 Vídeň
Den jako každý jiný. Dvůr se vrátil k téměř běžnému životu, ještě sedm dní a skončí i dvorní smutek, po zavražděné císařovně truchlí už jen její nejbližší, ale nikdo o tom už nemluví.

10.listopadu 1898 Ženeva
Celé město čeká na jeden z největších procesů století s vrahem rakouské císařovny, Luigim Luchenim.
Je 9.15, když obviněný vstupuje do soudní síně. Ještě ten samý den, po krátké poradě porotců, je Lucheni odsouzený k doživotnímu vězení (nedlouho před vraždou císařovny byl v kantonu Ženeva zrušen trest smrti). Proč by se taky proces měl prodlužovat, koneckonců se nerozhodovalo o tom zda to Lucheni udělal nebo ne, ale jaký trest za svůj nanejvýš hanebný čin dostane.
Anarchista odchází ze soudní síně s úsměvem a spokojený, nepřipadá si jako obyčejný vrah a rozruch, který se kolem jeho osoby rozvířil, mu to pouze dokazuje-je hrdina, oběť mocných.

Jenže léta plynou a Lucheniho užírá vědomí, že NENÍ žádným výjimečným vězněm, je s ním zacházeno jako s každým jiným, dopoledne v cele dělá bačkory nebo váže knihy, odpoledne pak má vyučování jazyků, občas za ním přijde nějaký novinář udělat interview.
A toto vědomí nevyjímečnosti je také jeden z důvodů proč je velmi agresivní, napadá dozorce (jednou se pokusil zabít i ředitele věznice) a často končí na "samotce". A právě v temnici ve sklepě je Lucheniho mrtvola dne 20.října 1910 nalezena oběšena na rámu okna. Bylo konstatováno, že vězeň spáchal sebevraždu o den dříve, tedy 19.října 1910 a místo provazu mu posloužil opasek.
Ještě toho dne se v ženevských novinách objevil popis nalezené mrtvoly:
"…Pohled na Lucheniho mrtvolu je strašný. Zpod pootevřených víček strnule civí skelné oči, odulé rty, v nichž se nahromadila krev, jsou otevřené, takže jsou vidět drobné zažloutlé zuby. Voskově bledý, týden neholený obličej s nízkým čelem vypadá příšerně. V devět hodin odnesli mrtvolu ve vězeňských šatech do márnice. Řemen, na němž se Lucheni oběsil, mu nechali kolem krku. Pitvu provedl soudní znalec, profesor Regevand." (Größingová, Vraždy v rodě habsburském, str.163/164).
Tělo mělo být věnováno Anatomickému ústavu města Ženevy pro studijní účely (tělo popraveného vězně byla jedena z mála možností, jak získat "učební pomůcku" pro budoucí mediky), jelikož se nenašel nikdo, kdo by Luchenimu zaplatil pohřeb. Jenomže pak se vyrojily řeči, že Luchenimu na druhý břeh někdo pomohl a proto mu hlavu uťali tak, aby bylo jasně viditelné místo uškrcení a naložili ji do lihu. K tomuto nechutnému kroku se odhodlali z důvodu nedostatečné kvality fotografií (na fotce by nebyly jasně vidět detaily).
Následujících téměř sto let se na veškerý důkazní materiál (jak pilník, tak hlava) prášilo v nějakém regálu ve Švýcarsku až do velkého jubilea vídeňské univerzity. Jako darem dostala Alma mater pilník, jímž byla císařovna zavražděna, ovšem hlava zůstala na svém původním místě a stále zabírala místo. Nakonec ji Švýcaři věnovali Rakouské republice (óó jak úžasný a velkodušný to dar) pod podmínkou, že hlava musí zůstat přísně uschovaná a nikdo ji nesmí vidět. Größingová v knize Vraždy v rodě habsburském píše: "….ale kdo by (ji) taky chtěl (vidět)?"
Na jednu stranu souhlasím- kdo by chtěl? Na druhou stranu si myslím, že by se našli i tací, kteří by se podívat chtěli. Koneckonců, vidět císařovnina vraha tváří v tvář je vždycky něco jiného než se dívat pouze na fotky, no ne?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 xfisik xfisik | E-mail | 22. ledna 2009 v 16:30 | Reagovat

Tak že, kde je teď v Rakousku uložena, to se ví, nebo ne?

2 SILENYTUCNAKPETR SILENYTUCNAKPETR | E-mail | 22. ledna 2009 v 23:36 | Reagovat

měla by být ve Vídni, v sejfu policejního muzea, alespon tak se to většinou píše...

3 Luisa Luisa | E-mail | Web | 23. ledna 2009 v 17:56 | Reagovat

Asi se vám to bude zdát trochu morbidní a divné ,ale hrozě ráda bych viděla tvář muže ,který zavraždil ženu ,která neměla žádný politický vliv(kromě toho , zasáhla ve prospěch Maďarů uznávám) a ambice.

4 kiralyne kiralyne | 24. ledna 2009 v 14:47 | Reagovat

Hlava byla předána Patologicko-anatomickému muzeu, v Muzeu kriminalistiky by měl být odlitek Lucheniho hlavy pořízený ještě za jeho života.

5 Monis Monis | Web | 26. ledna 2009 v 15:55 | Reagovat

No fuj teda.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama