22. Alžbětiny šaty a vlasy.

7. dubna 2009 v 20:00 |  prameny
22.

Alžbětiny šaty a vlasy.

Příroda vyzdobila císařovnu krásou, šlechetnou myslí a vysokým duševním nadáním. Prozřetelnost postavila ji


na nejvyšší místo, jehož žena může dosáhnouti; a ona sama zdála se jakoby stvořena pro štěstí a lásku.
Její zevnějšek byl obrazem nejdokonalejšího souladu. Avšak její povaha byla plna rozporů. Milovala samotu a volný život; avšak v Evropě nebylo kněžny, jež by se byla representovala při všech příležitostech, při nichž se ve­řejně objevovala, tak, jako ona.
Ač byla spořivá a prostá při svých životních zvycích přece často v mnohém ohledu vůbec nepočítala. A tak vydávala - právě tak, jako její bratranec, král Ludvík Bavorský - nesmírně mnoho peněz na stavby. Její štěd­rost neznala mezí; všude na svých cestách sypala kolem sebe peníze a drahocenné dary.
Nikdy se nepodrobovala rozmarům mody; a přece byla její štíhlá postava po celá desetiletí ideálem umělců mody.
Ve své lehké chůzi se jen vznášela; své nohy skrý­vala však v těžkých botách se silnými podešvy. Krásu svého obličeje ukrývala ponejvíce závojem a vějířem. Šaty její byly často jednodušší než šaty jejích komorných; avšak nezapřela nikdy svou vrozenou důstojnost, ať byla oděna jakkoliv.
U jejích všedních šatů musela býti sukně krátká a na kyčlích pevně přiléhající, aniž by však byla tak úzká, aby jí bránila v chůzi. A život nosívala ráda volný jako blůzu.
Jen s nevolí oblékala drahé dvorní toalety, bylo-li toho třeba. Leč i těm dovedla vtisknouti ráz své individuality. V pozdějších letech nosila téměř výhradně černé a bílé, anebo bílé s černými ozdobami. Při jednotlivých příleži­tostech odívala se do světle šedého nebo fialového hedvábí a sametu; nikdy však nenosila křiklavých barev.
Přese vše, co prodělala, dotkl se čas jen nápadně lehce jejího zevnějšku. Ti, kdož viděli ji při dvorních slavno­stech, ve velké toaletě, zářící zlatem a drahokamy, jež zvyšovaly ještě zvláštní její krásu, říkali, že byla v pade­sátí letech skoro právě tak krásná, jako před dvaceti lety.
Její vlasy byly dosud tak krásné jako v jejím mládí. Byly-li rozpuštěny, sahaly jí až přes kolena, a mohla se do nich zahaliti jako do hustého pláště. V poslední době jejího života byly už protkány stříbrnými nitkami; a tvr­dilo se, že bolestně pociťovala, že vlasy její už bělejí.

Její bohatství vlasů působilo ji ostatně mnohou potíž. Ačkoliv byla svému služebnictvu mírnou a dobrou paní, přece nezřídka padlo netrpělivé slovo za dlouhých hodin dopoledních, jež míjely při česání jejích vlasů.
»Cítím své vlasy«, pravila ke svému řeckému předčitateli Christomanovi, probírajíc se svými prsty v jejich vlnách, jakoby chtěla ulehčiti své hlavě od břemene; »jsou na mé hlavě jako cizí těleso.«
»Vaše Veličenstvo nosí vlasy jako korunu místo koruny«, odpověděl.
»Od každé jiné koruny může se člověk snadněji odloučiti než od této«, namítla císařovna se smutným úsměvem.« -
Jednoho dne stoupala po horské stezce, doprovázena svým předčitatelem Christomanem. Na cestě potkali dámu, jež měla krátce přistřižené vlasy.
»To je duchaplná dáma«, pravila císařovna, »neboť nosí ustřižené vlasy. - Já kdybych si chtěla dát vlasy krátce ustřihnout, poněvadž pokládám za zbytečné, nositi celé to břemeno na hlavě, jistě by se lidé na mě vrhli jako vlci.«
Jiného dne, když ji Christomanos hlasitě předčítal při jejím česání, pravila: »Jsem otrokem svých vlasů. Snad se je přece jednou ustřihnu!«
Takové a podobné výbuchy sotva asi byly míněny vážně. Únava a zlost na veškerou námahu, kterou jí připravovaly její vlasy, vynucovaly ovšem na okamžik přání, aby je ustřihla. Ve skutečnosti však byla na své bohatství nádherných vlasů velmi hrda: byl to jeden z mála rysů ješitnosti, jež bylo u ní pozorovati.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jak se vám líbí kniha Alžběta-Císařovna rakouská a královna uherská?

Líbí.
Ujde.
Nevím.
Nic moc.
Nelíbí.

Komentáře

1 Dolores Dolores | 8. dubna 2009 v 18:34 | Reagovat

Ta knížka je hezká, i když tam všechno neodpovídá skutečnosti. Tak mě napadlo, často se píše o tom, kolik Alžběta měřila kolem pasu nebo kolem boků, ale nikde jsem nečetla, kolik měla kolem prsou, to by mě vzhledem k její extrémní štíhlosti vážně zajímalo. Nevíš o tom nic?

2 kiralyne kiralyne | E-mail | 8. dubna 2009 v 21:10 | Reagovat

Tak je to člověk asi i čeká, že něco neodpovídá, koneckonců ne všechny dokumenty byly tehdy zveřejněny (poprvé kniha vyšla v roce 1910). Mě se na tom líbí právě ta možnost porovnání pohledu dřívějších a dnešních historiků na Alžbětin život.

Obvod hrudníku?Tak tohle mě nenapadlo, to je dobré téma na článek. I když jsem o tom nikde nečetla, tak to nevadí já se to pokusím zjistit.

PS: nebo by nám to mohl prozradit Hans

3 Dolores Dolores | 17. dubna 2009 v 18:33 | Reagovat

Hans???

4 Hans Hans | E-mail | Web | 4. června 2009 v 11:02 | Reagovat

neprozradím - jsem dolňák:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama