Ludwig II. od Viscontiho

19. července 2009 v 16:00
Dneska už asi každý zná filmy Sissi s Romy Schneider natočené v 50. letech. A ať už jste je viděli nebo o nich aspoň slyšeli, víte, že to je spíše taková romantická pohádka, která odstartovala kariéru mladičké a půvabné herečky.

Ale zajímalo by mě, kolik lidí ví, že si Romy císařovnu Alžbětu zahrála ještě jednou a to v roce 1972 ve filmu Ludwig II.. Ale tohle už není žádný romantický slaďáček, tenhle film už je serióznější. Jen věčná škoda, že nedorazil i do našich končin.

Itálie/Francie/NSR
Režie: Luchino Visconti
Herci: Helmut Berger, Romy Schneider, Trevor Howard, Silvana Mangan, Gert Fröber, Helmut Griem, Folker Bohnet, John Moulder-Brow
Délka: 237 minut

Jedná se v podstatě o životopisný snímek vykreslující život Ludvíka II. ovšem z pohledu Viscontiho. Ten poprvé se pokusil na plátně vykreslit skutečnou povahu bavorského krále. Neviděl jej jako šílence (označení, které Ludvík dostal ještě za svého života a které dlouho přetrvávalo), ale jako muže příliš výstředního a pohlceného svou vášní pro architekturu a Wagnerovo dílo.
Působivost filmu umocňují nejen nádherné a nákladné kostýmy, ale především nádherné interiéry a člověk tak může obdivovat Ludvíkovo dílo, jelikož se točilo přímo v jeho skutečných zámcích.
V roce 1960 se Romy poznala s režisérem Viscontim, který jí pomohl odstartovat její dráhu ve Francii. Od té doby se stala jeho oblíbenou herečkou. Když ji jako císařovnu Sissi (uvádím tvar, který se používal v 70. letech) obsadil do svého filmu Ludwig II,.všichni si řekli že koneckonců už s touto postavou má zkušenosti, když ji hrála před 17 lety. Ale opak byl pravdou.

23. ledna 1972
Začátek natáčení Ludvíka II. v Bad Ischlu.
Tuhle roli, charakter té ženy budu hrát poprvé doopravdy…
Visconti jako jediný pojal Sissi v její historické autenticitě.
Mohla bych teď hladce pustit filmování k vodě a tři týdny rajtovat na Lole po okolí!*

Únor 1972
Nikdy jsem ve skutečnosti neztělesňovala sladkou nevinnou císařskou Výsost. Hrála jsem ji ráda, ale nikdy jsem se této snové postavě nepodobala. Po filmech o Sissi jsem už nikdy nechtěla vlézt do historického kostýmu. A přece jsem to udělala…..

6. května 1972
……
Mezi Sissi kdysi a mojí současnou rolí není absolutně nic, co by je spojovalo.

Citováno z knihy Já Romy.Deník mého života.
* Romy se musel naučit jezdit na koni kvůli filmu Královna Viktorie. Hodiny jízdy brala od září 1954 a její "učitelkou" byla baronka Kodacová.


A tady 2 videa na ukázku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jana K Jana K | E-mail | Web | 20. července 2009 v 18:00 | Reagovat

Tak ten film jsem viděla a musím říct, že se mi líbil - není to přeslazená Sissi z padesátých let, ale film jež se více podobá skutečným událostem. Donedávna jsem taky nevěděla, že tento film existuje, až mě jednou napadlo, jestli byl natočen nějaký film o králi Ludwigovi II., neb je to také můj velký oblíbenec. Tak jsem na film narazila a byla jsem nadšená, že Sisi v něm ztvárnila Romy, ale samozřejmě mě zklamalo, že k nám nedorazil. Dlouho jsem ho nemohla sehnat, až jsem ho pak kdesi stáhla a dokonce k němu schrastila i české titulky - bohužel mi jdou dát jen na polovinu filmu, zbytek jsem musela dočíst zvlášť - ale to je detail - hlavně že jsem film vůbec viděla:-) Opravdu škoda, že ho u nás nedávali, je to povedený film.

2 bonnie blue bonnie blue | Web | 23. července 2009 v 21:08 | Reagovat

wow-vyzerá to kásne-dúfam,že to zoženiem-velmi rada by som si to pozrela..=)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama