Alžbětiny svatební šaty

25. října 2009 v 20:00 |  císařovna Alžběta
24. dubna 1854 se v Augustiniánském kostele konala svatba císaře Františka Josefa I. a princezny Alžběty Bavorské. Otázkou, dodnes uspokojivě nezodpovězenou, je, jak vypadaly svatební šaty urozené nevěsty.
Samotný svatební obřad se konal v Augustiniánském kostele pouze za přítomnosti rodiny a dvora a císařský pár nešel přes Josephsplatz, ale průchodem vedoucím z reprezentačních místností Hofburgu přímo do kostela, proto veřejnost nikdy nemohla nevěstu vidět. Novináři se tak museli spokojit pouze se svou fantazií, jelikož Alžběta měla na různých svatebních oslavách pokaždé jiné šaty. Také neexistuje popis svatebních šatů od dobového svědka, a tak můžeme dodnes nanejvýše spekulovat o jejich vzhledu. Jediným zbývajícím zdrojem je liturgické roucho z baziliky Maria Taferl.
Podle tradice měly být císařovniny stříbrem vyšívané svatební šaty věnovány do poutní baziliky. Proto byly Alžbětiny svatební šperky věnovány wittelbašskému poutnímu kostelu Altötting a svatební šaty byly podle habsburské tradice darovány do baziliky Maria Taferl.
Když byla stříbrná výšivka odstraněna ze svatebních šatů a přenesena na ornát, nešlo už jednoznačně zjistit původní vzhled. Kdy přesně došlo k "výrobě" ornátu dnes nevíme, ale historický inventář jej uvádí již v roce 1882.
Sisi muzeum hledalo návrhy či nákresy svatebních šatů nebo aspoň bližší informace o jejich vzhledu, ale neúspěšně. Generální ředitel Schönbrunnu řekl: "Toto pátrání až dosud nevedlo k žádnému výsledku. Věřím, že skici, návrhy a podobné historické prameny jsou v osobním vlastnictví."
A tak jediné co nám prozatím zbývá je ornát z baziliky Maria Taferl, která nám dává aspoň nějakou představu o šatech, ve kterých císařovna Alžběta předstoupila před oltář.


Ornát z baziliky Maria Taferl na výstavě v Hofburgu.
Kopie šatů ze svatebních oslav, dnes všeobecně označované jako svatební...
...a svatební vlečka.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Luisa Luisa | 26. října 2009 v 12:45

Máš pravdu. všude uváději jako svatební jiné šaty.

2 lina lina | E-mail | Web | 8. června 2010 v 14:00

sú krásne :)

3 pato pato | 14. října 2011 v 20:05

je to krasne :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

4 Veronika Veronika | 4. května 2012 v 21:42

nedá se někde sehnat nejaká kopie??? :D

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama