Das k.u.k. Officierstöchter-Erziehungs-Institut Hernals

17. října 2009 v 20:00 |  císařovna Alžběta
V roce 1775 byla, na žádost císaře Josefa II., v Sankt Pöltenu založena škola pro výchovu důstojnických dcer. Bylo zde přijato 10 mladých dívek, dcery ovdovělých důstojníků, kteří stále ještě sloužili v armádě nebo siroty po důstojnících, jimž bylo dopřáno komplexního vzdělání, aby se mohly živit jako vychovatelky v šlechtických rodinách.
V roce 1786 se škola přestěhovala do Vídně, dnešního Kalvarienberggase v Hernals.
Roku 1827 císař František I. požaduje, aby žákyně byly dvakrát ročně přezkoušeny. V následujících letech drží nad ústavem patronát sama císařovna Karolína Augusta. Během 40 let svého vdovství školu často navštěvuje a přináší dívkám panenky a jiné hračky.
V době císaře Františka Josefa na škole studovalo už kolem 180 dívek. V roce 1874 tak vznikla myšlenka umožnit žákyním aby kromě kariéry vychovatelky, mohly také vyučovat na státní škole.
O rok později byla oslava stoletého výročí možná díky podpoře císařovny Alžběty. Byla zahájena akce na získání finančních prostředků, přičemž sama císařovna přispěla sumou 10 000 zlatých.
Ředitel školy tehdy napsal: Tato výzva matky národa k srdcím lidu spolu s jejím vlastním příkladem, byl skvělým úspěchem. Dary proudily ze všech koutů monarchie a během prvního měsíce roku 1876 jsme měli k dispozici půl milionu v hotovosti a cenných papírech. *
Císařovna Alžběta svůj zájem o školu prokázala i při jiné příležitosti, to když v polovině února 1878 propukla epidemie skvrnitého tyfu. V těchto temných dnech působily neohlášené návštěvy císařovny jako maják útěchy. Trávila čas se všemi pacienty, dokonce i s těmi těžce nemocnými a utěšovala je. Její Veličenstvo denně četlo zprávy o stavu nemocných.
Patronát císařovny Alžběty byl více než jen pouhou formalitou. Její osobní angažovanost, její návštěvy a štědré dary dokazují její zájem o vyšší vzdělaní pro dívky. A to nebyla žádná samozřejmost, vždyť až do roku 1897 nebyl dívky na Vídeňskou univerzitu vůbec přijímány.
Žáci i zaměstnanci byli vždy vděční za císařovninu podporu a tak báseň složená k oslavám Vánoc roku 1875 končí následujícími slovy:
Maria Theresia hat dies Haus gegründet,
Vollendet aber hat's Elisabeth!
(Marie Terezie tento dům založila,
ale dokončila ho Alžběta! *)

Po pádu monarchie v roce 1918 přebírá za školu zodpovědnost republika. Od roku 1920 byla známá jako Bundeserziehungsanstalt für Mädchen. Roku 1934 se škola přesídlila do budovy dřívější c.k. vojenské akademie Františka Josefa na Boerhaavegasse, a pod názvem Höhere Internatsschule des Bundes Wien tam existuje dodnes.

* volný překlad
škola v Hernals
Vánoce 1904
medailon školy
několik věcí ze školy
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lisi Lisi | Web | 18. října 2009 v 18:31 | Reagovat

To mám velmi ráda, instituce s tradicí. A tady ta tradice je skutečně velká. K čemu slouží dneska?

2 kiralyne kiralyne | E-mail | 25. října 2009 v 15:22 | Reagovat

[1]: K čemu slouží ta škola?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama