Alžbětiny hvězdy

1. listopadu 2009 v 20:00 |  císařovna Alžběta
Téměř po dvou letech se císařovna vrací ke dvoru ze svého ozdravného pobytu na Korfu a v Benátkách. Ale místo plaché a uzavřené dívenky přijela krásná a sebevědomá žena, která si byla svého půvabu plně vědoma. A právě takovou, na vrcholu své krásy, Alžbětu zvěčnil na svých obrazech malíř Franz Xaver Winterhalter. První dva vznikají v druhé polovině roku 1864, v roce 1865 pak vznikne třetí a nejznámější obraz - v hvězdičkových dvorních šatech s diamantovými hvězdami ve vlasech.

Diamantové hvězdy č. 1

Výrobce (=upravil): Köchert
Původní vzhled: diadém
Popis: 10-ti a 12-ti paprskové hvězdy osázené velkými diamanty. Přesná velikost není známá, ale podle toho jak detailně jsou na Winterhalterově obraze namalovány se odhaduje, že měly kolem 3,5 cm.
Další osud: na svatebních fotografiích arcivévodkyně Alžběty (Erzsi), u příležitosti jejího sňatku s Ottou Windisch-Graetz, jsou tyto hvězdy zobrazeny. Také Alžbětina vnučka, Giselina dcera, Alžběta Bavorská hvězdy nosila ve vlasech a byla s nimi také vyfocena.
Stejně jako Erzsi byla těmito šperky v den své svatby ozdobena arcivévodkyně Žofie Habsburská (a taktéž si brala prince z rodu Windisch-Graetz).
Další informace: původně se jednalo o diadém, který Alžběta dostala jako jeden z mnoha svatebních šperků. Traduje se, že bývalá císařovna Karolína Augusta se přišla podívat na vystavené svatební dary a když se nad nimi naklonila, aby si je lépe prohlédla, krajka na šatech se zachytila za jednu hvězdu a diadém spadl na zem. Ačkoli byl šperk okamžitě opraven, a Alžběta se o této příhodě nikdy nedozvěděla, všichni to považovali za zlé znamení.
Jednou, při představení Mozartovy Kouzelné flétny, Alžběta zatoužila po stejném šperku z hvězd jaký měla Královna noci. A tak obvykle šetrný císař zadal dvornímu klenotníkovi Köchertovi nemalou zakázku. Měl předělat diamantový diadém, který císařovna dostala svatebním darem, k němu dodělat další hvězdy (proto všechny hvězdy nemají stejný počet paprsků) a vytvořit tak sadu. Alžběta pak tento skvostný dar dostala k prvnímu výročí svatby. Později tentýž klenotník navrhl pro císařovnu ještě jednu sadu hvězd-s diamanty a perlami (viz. níže).
vpravo dole je fotka Alžběty Bavorské s hvězdami ve vlasech
detail obrazu
dnešní kopie hvězd

Diamantové hvězdy č. 2

Výrobce: Rozet & Fischmeister
Popis: 8-paprskové hvězdy s diamanty
Další osud: několik jich bylo rozdáno mezi dvorní dámy, jejichž potomci je vlastní dodnes.
V roce 1950 Regina von Sachsen Meiningen, budoucí žena arcivévody Otty Habsburského (syn císaře Karla I.), měla při zásnubách jednu tuto hvězdu na sobě, a to ve formě brože.

Diamantové hvězdy s perlami

Výrobce: Köchert
Popis: menší než zbylé dva typy hvězd, jsou ze zlata a stříbra s pravými perlami z Orientu (v té době uměle pěstované perly ještě nebyly).
Další osud: do dnešních dnů se zachovalo několik hvězd v originále.
V roce 1998 byly hvězdy mezi 5. a 26. červnem ukradeny z výstavy v Schönbrunnu. Nalezeny byly v Kanadě teprve v roce 2007 a to ještě náhodou při šetření zcela jiného případu.
Další informace: viz. výše


Poznámka: u prvních dvou zmiňovaných sad se rozcházejí informace o jejich dalším osudu.
Jedny zdroje uvádějí, že jedna sada byla celá rozdána mezi dvorní dámy, zatím co ta druhá sada se dnes dědí v rodině Habsburků.
Druhá verze je, že diamantové hvězdy z Winterhalterova obrazu se neznámo kam ztratily a druhá sada diamantových hvězd byla částečně rozdána mezi dvorní dámy a zbylé hvězdy jsou v držení Habsburků.
Pokud má někdo o hvězdách nějaké (další) informace, pak je s radostí přivítám.

 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Která se nejvíc líbí vám?

Alžběta
Charlotta
Evženie
všechny

Komentáře

1 Bonnie Blue Bonnie Blue | Web | 11. prosince 2009 v 15:01 | Reagovat

Ja som si v Rakúsku poriadila repliku hviezdy č.1 vo forme brošne.=)

2 anizamrazpandy anizamrazpandy | Web | 13. května 2015 v 18:29 | Reagovat

nádhera... chtěla bych je...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama