Těm, kteří bydlí pod Námi!

17. ledna 2010 v 14:00 |  císař František Josef I.
Dopis z dubna 1844 - František Josef tehdy onemocněl spálou.

"Těm, kteří bydlí pod Námi!
Nestoudní tvorové! Jak jste si mohli dovolit nevznést dotaz jak se daří mé Výsosti? Vzkazuji tedy dolů Vám nestoudníkům, že jsem namodrale červený, mám se docela dobře a zůstávám Vám milostivě nakloněn. Princi Hetzimu (Ludvík Viktor) hlásím s velkou přízní svůj respekt a posílám mu pusu. S Vámi hanebníky, Nespokojený arcivévoda František Josef, blahoskloně dáno na Naší posteli, 15. dne velikonočního měsíce po Kr. nar. anno 1844."

Co dodat? Já myslím, že to mluví za vše a je jasné, že František Josef přece jenom měl smysl pro humor, ač si to většina lidí o něm nemyslela (a ani dnes si to nejspíš většina lidí nemyslí).
Zdroj:
Holler, Gerd: Žofie, Matka Františka Josefa I., Praha 1997.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Luisa Luisa | 17. ledna 2010 v 17:40 | Reagovat

Já myslím, že smysl pro humor měl a stejně jako Alžběta jen v určité společnosti. Vždyť to vyplývá i z pamětí jeho komorníka. Pokud o něj ve stáří přišel(není divu po těch tragédiích) tak v mládí prý byl velmi sympatický a milý.

2 kiralyne kiralyne | 18. ledna 2010 v 14:44 | Reagovat

[1]: A to je přesně ono, asi byl vtipný jen v určité společnosti a jinak působil spíš jako rezervovaný člověk a na mnohé současníky asi působil jako suchar. A taky kolik lidí četlo paměti jeho komorníka? Většina lidí co znám si ho pamatuje akorát z dějepisu, jako toho starého dědulu, který začal 1. světovou - a to působí na ostatní hodně negativně. Druhá skupina si ho zase pamatuje jako toho, který z Habsburského rodu "povyhazoval" spoustu arcivévodů a Žofii Chotkové házel klacky pod nohy, protože neměla správný původ (což jak víme neházel klacky císař, ale Montenuova).

3 Sisssi Sisssi | 18. ledna 2010 v 17:45 | Reagovat

Jo, přesně, já kdysi na začátku vysoké před jedním učitelem řekla, že se zaímám o poslední Habsburky a on se začal smát, že prý: o Franze Josefa a spol. Blb. Taky o něm asi ví žalostně málo, že se tak posměšně o něm vyjádřil.
Tu knihu jsem před lety četla, ale na tenhle úryvek si vůbec nevzpomínám! Co mi ale nasmazatelně zůstalo v paměti je ta pomluva, že Žofie měla nemanželskou dceru Alžbětu. To mě pobavilo.

4 Alena Alena | 19. ledna 2010 v 9:48 | Reagovat

To, že měl smysl pro humor, dosvědčuje také spousta dopisů které napsal paní Schrattové. Člověk se při jejích čtení často pobaví. A též si nemyslim, že by byl necitlivý člověk, jak se traduje. Z mnohých knih, které sem o něm a jeho příbuzných četla, i z dopisú které psal Alžběte, Kateřine a matce vvyplíva pravý opak.
Jak se vzpomína i v té knize o Žofii od Hollera, byl spíš introvertní, plaché povahy- tak jako i Sisi. A lidé toho typu jsou obyčejne ve spoločnosti cidzích lidí rezervovanejší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama