Dvě knihy

30. března 2011 v 13:45 |  prameny

Muži kolem Sisi

Autor: Singrid-Maria GrössingováJazyk: Čeština
Nakladatel: Ikar
Rok vydání: 2010
Vazba: Pevná
Počet stran: 240
Rozměry: 133x207 mm
Cena: 259 Kč
Anotace:
Rakouská císařovna Alžběta zvaná Sisi byla čarovně krásná a její téměř magická přitažlivost muže ochromovala. Ona sama však jako by zůstávala nedotčená touhami a fantaziemi, které v srdcích svých zbožňovatelů vyvolávala. Osm psychogramů těch, kteří každý svým způsobem ovlivnili Alžbětin život, osvětluje její vztah k mužům, který byl součástí onoho dodnes fascinujícího mýtu.

Viribus unitis

Podtitul: Císař a jeho dvůr - Nový pohled na Františka Josefa
Autor: Martina Winkelhoferová
Jazyk: Čeština
Nakladatel: Ikar
Rok vydání: 2011
Vazba: Pevná
Počet stran: 240
Rozměry: 133x207 mm
Cena: 259 Kč
Anotace:
Dvůr císaře Františka Josefa byl nejvznešenější a nejstarší v Evropě. Byl to však také obrovský hospodářský komplex, domov a pracoviště téměř 2000 lidí. Císařská rodina, aristokracie, dvorští úředníci, důstojníci a služebnictvo - ti všichni byli součástí tohoto mikrokosmu, reprezentačního a společenského střediska podunajské monarchie. Císař František Josef provedl svůj dvůr bezpečně všemi krizemi v období své dlouhé vlády a dokázal ze staré, před bankrotem stojící instituce, již převzal po svých předchůdcích, vytvořit vysoce efektivní a moderní podnik. Kniha vypráví rovněž o lidech, kteří tvořili součást císařského dvora: vysoce postavených správcích a reformátorech, úplatných úřednících, nedbalých sloužících, tajných špiclech a sociálně slabých, kteří se na svého pána mohli vždy spolehnout. Osmašedesát let držel císař na tímto společenstvím ochrannou ruku a ve svém úsilí přizpůsobit dvůr nové době byl obdivuhodně moderní. Pro tuto knihu byly poprvé od konce monarchie zpracovány a vyhodnoceny úřední spisy císařského dvora.
______________________________________________________________________
Tyto dvě knihy sice nejsou zcela nejnovější, zvláště ta prvně jmenovaná, ale je možné, že ne všichni o nich ví. Dalším důvodem, proč o nich píši až teď je, že jsem to nemohla napsat, jelikož to z technických důvodů prostě nešlo. Na blogu pro jednou zase něco nefungovalo a přemýšlela jsem, zda nebudu nucena celou tuto stránku přesunout úplně jinam. Nakonec se to spravilo a doudám, že všechno už bude v pořádku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lissa lissa | 17. dubna 2011 v 5:17 | Reagovat

you have photo the Carla Nelsen movie Sissi?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama